Frenulum (dil, dudak, yanak bağı) nedir?

Frenulum diş eti dokusu ile dil,dudak ve yanak arasında bulunan ve bu dokuları birbirine bağlayarak hareketlerini sınırlandıran yumuşak mukoza dokusudur.

Frenulum ağız içerisinde nerelerde bulunur?

Frenulum ağız içerisinde sıklıkla üst ve alt orta kesici dişlerimizin arasında yanağımızla arka dişlerimizin arasında ve dilimizin altında bulunmaktadır.

Ağzımızda kaç adet frenulum bulunur?

Bu bireyden bireye değişen bir özelliktir. Hemen her kişide dilin altında bulununmakla birlikte alt ve üst ön dişlerimizin üstünde ve yanakta arka bölgede birden fazla bulunur.

Frenulumlar hangi durumlarda ağız sağlığı için risk oluşturur?

Frenulumlar özellikle normalden büyük ve kalın olduklarında ve dişin kenarına çok yakın bağlandıkları durumlarda diş etini aşağı çekerek diş eti çekilmesine ve diş eti hastalığına yol açabilir. Dil atında bulunan normalden büyük ve kalın frenulumlarda özellikle küçük çocuklarda konuşma problemlerine yol açabilir.

Frenulumlar estetik olarak sorun yaratır mı?

Evet özellikle alt ve üst orta dişler arasında normalden kalın ve buyuk frenulum olması dişlerin birleşmemesine ve dişlerin arasında diestema adı verilen boşlukların kalmasına sebep olur ve estetik sorunlara yol açar.

Frenulumlar fonksiyon veya estetik olarak problem çıkarttıklarında neler yapılabilir?

Frenulumlar diş eti çekilmesi ve diş eti hastalığı oluşturabilecek şekilde diş eti kenarına yakın konumlandığında o bölgeden uzaklaştırılmalıdır. Özellikle üst ve alt kesici dişlerin arasında yer alıp diestemaya yol açtıklarında ise önce frenulum alınmalı sonrasında ise dişlerin birleşmesi için ortodontik tedavi uygulanır.

Frenulum nasıl alınır?

Frenulum frenektomi adı verilen bir işlem ile dakikalar içerisinde alınır.

Frenektomi işlemi nasıl yapılır?

Frenektomi işlemi gelişen teknolojı sayesinde artık çoğunlukla lazer yardımıyla alınır, buda işlemin hem kısa hemde kanamasız olmasını sağlar. Fakat bağın çok büyük veya derin olduğu durumlarda cerrahi olarak çıkartılması ve dikiş atılması gerekir.

İşlem sırasında acı duyar mıyım?

Frenektomi işlemi lokal anestezi altında yapılır ve bu sayede işlem sırasında her hangi bir ağrı olmaz. Cerrahi sonrasında da düzenli bakım ve ilaç kullanımı ile rahat geçer.

Dikişler kaç gün kalır?

Dikişler işlemden bir hafta sonra alınır.

Frenektomiden sonra iz kalır mı?

Frenektomi işleminden sonra iz kalmaz.

Bu işlemden sonra konuşmam etkilenir mi?

Bu işlemin konuşma üzerinde herhangi bir etkisi bulunmaz.

Frenektomiden sonra diş görüntüm de bir değişiklik olur mu?

Frenektomi işleminden sonra diş görünüşünüzde  herhangi bir değişiklik olmaz.